BENZİN TASARUFU NASIL YAPILIR

 

Sürücüler, araçlarının bakımına özen göstermeleri ve doğru kullanım tekniklerini uygulamaları halinde hem önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Doğru araç bakımı ve kullanım teknikleri konusunda sürücüleri bilgilendirerek, çevreye zarar veren egzoz gazlarının ve vatandaşın yakıt giderlerinin azaltılmasını amaçlayan Çevre ve Orman Bakanlığı, ''Araçlarda Verimli Yakıt Kullanma Kılavuzu'' hazırladı.

 

Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan kılavuzda, taşıt sayısıyla birlikte artan yakıt tüketiminin karbonmonoksit, partikül, hidrokarbon ve azotoksit gibi kirleticilerin hava üzerindeki baskısın fazlalaştırdığı belirtiliyor.

 

Periyodik muayenesi, bakımı, tamiratı ve egzoz ölçümü yapılmayan araçların mevcut hava kirliliğini daha da artırdığına işaret edilen kılavuzda, bu durumun küresel ısınmayla iklim değişikliğine, sağlık ve çevre problemlerine yol açtığı ifade ediliyor.

 

Doğru araç bakım ve kullanım tekniklerinin uygulanması halinde yakıt tüketimini azaltmanın ve hava kirliliğinin önüne geçmenin mümkün olduğu vurgulanan kılavuzda, sürücülere şunlar öneriliyor:

 

-İlk 5 km içinde aracınızı yüksek hızda sürmekten ve aşırı hızdan kaçının. Belli bir hızda seyrederek daha az yakıtla daha uzun mesafe alabilirsiniz.

 

-Trafiğin yoğun olduğu saatlerde dur-kalk sık yaşandığı için, yakıt tüketimi ve egzozdan atılan kirletici miktarı artmaktadır.

 

-Seyahatiniz 5 kilometreden az ise aracınızı kullanmayın.

 

-Gaz pedalını devamlı nazikçe kullanın. Ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçının.

 

-Olması gereken vitesten düşük viteslerde aracı kullanarak yüzde 45'e varan daha fazla yakıt tüketimine, motorun yorulmasına ve yıpranmasına neden olursunuz.

 

-Normal seyir esnasında aracınızın camlarını kapalı tutun. Açık camlar, 100 kilometre/saat hızda yüzde 4 ekstra yakıt sarfiyatına yol açar.

 

-Aracınızı mümkün mertebe 25 kilometre/saatten düşük, 95 kilometre/saatten yüksek hızda sürmeyin. Her iki durumda da daha fazla yakıt tüketimine ve daha fazla kirleticinin atmosfere atılmasına neden olursunuz.
 

 

Gösterim: (2542) |
Yorum Fonksiyonu Açık Değil