YAĞ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Aracımıza yağ seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tüm yağ ambalajlarının arka tarafında, üç ayrı lisanda, yağın spesifik özellikleri belirtilmiştir. Bu ambalajlardaki API ifadesi, bir yağın performans sınıflandırmasını yapan ve onaylayan kuruluş olan American Petroleum Institute'un baş harfleridir. API dan onay alan aynı sınıf yağlar başka şirket ürünleri ile karışım yapabilir.

Aracımızda daha önce kullanılan yağ ile ilgili bilgimiz yoksa araç modeli, yaptığı kilometre ve iklim şartlarını da göz önünde bulundurarak yetkili elemanların yardımı ile yağımızı seçebiliriz. Tam Sentetik Yağlar, biraz daha pahalı ancak çok daha uzun ömürlüdür. Etiketlerde görebileceğiniz W harfi İngilizce (winter) kış anlamına gelmektedir. Yanındaki rakamlar ise o yağın akıcılığını gösterir. 5W soğukta yağın akıcılığını ifade eder. Rakamlar küçükse yağın akıcılığı fazla olur. Soğukta motor daha rahat çalışır. SW 40 Yağın sıcak ortamdaki akıcılığını ifade eder. Rakam büyükse, yağın viskozitesi yüksek demektir.

1998 ? 2002 model araçlarda TOTAL'in Quartz 9000, veya Quartz 7000 ürünlerini kullanabilirsiniz. Aracınızın yaptığı kilometre 400 ? 450.000 km. üzerinde ise biraz daha kalın yağ kullanmanız gereğini düşünerek Quartz 5000 ürününü kullanabilirsiniz.
 

 

Gösterim: (2466) |
Yorum Fonksiyonu Açık Değil