DOĞRU ARAÇ DOĞRU BAKIM

 

DOĞRU ARAÇ SEÇİMİ VE DOĞRU BAKIM

 

Kılavuzda, araç seçimi ve periyodik bakımla ilgili tavsiyeler ise şunlar:

 

-Bir taşıtın yakıt tüketimi şehiriçi yollarda en fazla 8 litre/100 kilometre, şehirlerarası yollarda 6 litre/100 kilometre olmalı. Araç satın alırken aracın yaşını ve 100 kilometrede tükettiği yakıt miktarını mutlaka öğrenin. Aracınız şehir içinde 7 litre/100 kilometreden çok daha fazla yakıt tüketiyorsa bu araç sizin için ekonomik değildir.

 

-Kirli hava filtresi yüzde 10 daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Hava filtresini temiz tutun.

 

-Direk enjeksiyon sistemli taşıt satın alın. Karbüratör esaslı taşıtlar enjeksiyon sistemli taşıtlara göre yüzde 10 daha fazla yakıt tüketir. Kirli enjeksiyonlar yakıt tüketimini artırır.

 

-Bakımlı ve ayarlı motor yakıtı daha verimli tüketir. Bakımsız araç hem fazla yakıt tüketir hem de havayı kirletir.

 

-Aracınızda hava/yakıt ayarını ve egzoz ölçümünü süresi içinde yaptırarak, daha az yakıtla daha uzun mesafe alabilirsiniz.

 

-Yağ filtreleri temiz olmalı. Eski ve kirli yağ filtreleri motor verimliliğini düşürür.

 

-15 derecenin altındaki sıcaklıklar yüzde 30'a varan fazla yakıt tüketimine neden olur.

 

-Araç satın alırken şehiriçi bölgelerde en fazla 7 litre/100 kilometre kurşunsuz benzin tüketen yerine, 10 litre/100 kilometre benzin tüketen satın alırsanız yakıta daha fazla para ödersiniz ve daha fazla kirleticiyi atmosfere atarsınız.

 

-10 yaşın üzerindeki benzinli taşıtların egzozundan atılan kirletici miktarı 5 yaşın altındaki taşıtlardan atılan kirletici

miktarından en az iki kat daha fazladır. 20 yaşın üzerindeki taşıtları satın almayın.''

 

DİĞER HUSUSLAR

 

Araç klimasının çalıştırılması halinde her 100 kilometrede 1-2 litre ekstra benzin tüketileceği bildirilen kılavuzda, Ozon tabakasının delinmesine neden olan gazların yüzde 10'unun şehiriçi bölgelerde kullanılan taşıt klimalarından kaynaklandığı vurgulanıyor. Kılavuzda, lastiklerin durumunun da yakıt sarfiyatını etkilediği bildirilerek, lastiklerin havasının düşük olmamasına dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

 

Yolculuk esnasında araca fazla yük konulmasının ekstra yakıt tüketimine yol açacağına işaret edilen kılavuzda, şehir içi yollarda normalde 7 litre/100 kilometre benzin tüketen bir araca ekstra 45 kilogram yük konulması halinde yakıt tüketiminin 0.5 litre artacağı bildiriliyor.

 

Kılavuzda, gündüz saatlerinde hava sıcaklığı yükseldikçe benzinin buharlaşma oranın da artacağı belirtilerek, yakıt ikmalinin sabah erken, akşam ve gece saatlerinde yapılması gerektiği kaydediliyor.
 

 

Gösterim: (2348) |
Yorum Fonksiyonu Açık Değil